Правоохоронці викрили масштабну схему легалізації коштів, отриманих під час виконання оборонних контрактів. Загальна сума фінансових операцій, які мають ознаки відмивання, перевищує 578 млн грн.

Як працювала схема
За матеріалами слідства, у 2023–2024 роках посадові особи одного з підприємств оборонної сфери діяли у змові з організаторами так званого «конвертаційного центру». Через підроблені фінансово-господарські документи вони організували механізм виведення та обготівкування бюджетних коштів, сплачених державою за оборонні замовлення.
Контракти на 2,5 млрд грн і «постачання» на папері
Слідство встановило, що державні замовники перерахували підприємству понад 2,5 млрд грн за контрактами з ремонту військової техніки та обладнання. Частину коштів переводили на рахунки підконтрольних фіктивних компаній нібито за постачання запчастин для потреб ЗСУ.
Фактично гроші проходили через мережу підставних осіб і підприємств, обготівковувалися та поверталися організаторам схеми й представникам основного підприємства. Комісія за «послуги» з легалізації становила 4–5%.
Фіктивні «власники» і сліди ТОТ
Під час розслідування з’ясували, що керівники компаній-постачальників фактично проживають на тимчасово окупованих територіях і не могли управляти українськими підприємствами або підписувати договори. Даних про їхнє перебування на підконтрольній Україні території після 2014 року немає, довіреності від їхнього імені не оформлювалися.
Крім того, частина «власників» таких компаній, за інформацією іноземних реєстрів, взагалі не існує.
Підозри і кваліфікація
За аналітичним висновком ДПС, операції на суму понад 576 млн грн мають ознаки легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом.
Двом організаторам «конвертаційного центру» та тіньовому бухгалтеру повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 209 КК України. Триває встановлення повного кола причетних та перевірка можливих аналогічних схем у сфері оборонних закупівель.
Джерело: Офіс Генерального прокурора
Дізнавайтесь новини юридичного світу першими у телеграм-каналі Окремої Думки
