Держава щороку витрачає сотні мільйонів гривень на доплати суддям за наукові ступені, хоча в їхніх дисертаціях нерідко виявляють плагіат. Про це йдеться у розслідуванні NGL.media.

Журналісти зазначають, що базовий щомісячний оклад українського судді становить від 63 тис. до 157 тис. грн, однак фактичні виплати часто виявляються у два-три рази більшими через різні надбавки. Серед них — доплати за стаж, адміністративні посади, знання іноземних мов і науковий ступінь.
Скільки суддів мають наукові ступені
За даними журналістів, нині в Україні працюють 916 суддів із науковим ступенем, що становить майже 20% від загальної кількості суддів. Після захисту кандидатської або докторської дисертації вони отримують щомісячну надбавку у розмірі 15% або 20% відповідно.
Найбільша частка суддів-науковців зафіксована у Верховному Суді — 96 із 146 суддів. Лише на доплати їм щороку, за підрахунками NGL.media, витрачають близько 30 млн грн.
Загалом у 2024 році на надбавки за наукові ступені суддів, за оцінками журналістів, спрямували щонайменше 123 млн грн, а за останні чотири роки — майже 490 млн грн.
Плагіат у дисертаціях і доплати з бюджету
Як зазначає NGL.media, якість наукових робіт багатьох суддів викликає сумніви у незалежних експертів, а в окремих текстах неодноразово виявляли плагіат.
Журналісти звернули увагу, що доплати отримують навіть судді ліквідованого у грудні 2022 року Окружного адміністративного суду Києва. Вони не здійснюють правосуддя, однак формально залишаються на посадах до проходження кваліфікаційного оцінювання. Лише на доплати за наукові ступені 18 суддям ОАСК торік витратили понад 2,3 млн грн.
Серед них, зокрема, фігурує Марина Бояринцева, яка, за даними розслідування, також згадувалася на так званих «плівках Вовка». У жовтні 2025 року вона не пройшла кваліфікаційне оцінювання. Громадська рада доброчесності заявляла, що в її дисертації були виявлені фрагменти чужих наукових праць без належних посилань.
Також, за даними журналістів, плагіат знайшли у дисертації судді ОАСК Костянтина Кобилянського.
Система наукових ступенів як джерело доплат
Керівниця ініціативи «Дисергейт» Світлана Благодєтєлєва-Вовк заявила, що науковий ступінь часто використовується не для наукової діяльності, а як інструмент для отримання фінансових бонусів і додаткових кар’єрних переваг.
За її словами, через попит на такі дисертації в Україні сформувалися цілі мережі, які допомагають готувати роботи «під ключ» та ігнорують академічну недоброчесність. Вона стверджує, що у 2025 році з 52 перевірених нею дисертацій суддів у 36 були виявлені порушення, зокрема плагіат.
Позбавлення ступенів і повернення коштів
За даними Міністерства освіти і науки, за останні 25 років через виявлений плагіат наукового ступеня позбавили лише 22 осіб.
Журналісти наголошують, що навіть у випадках, коли людину позбавляють наукового ступеня, в Україні фактично немає механізму, який би зобов’язував повернути державі раніше отримані доплати.
Наразі відомо лише про один випадок, коли суддя добровільно повернув надбавку за науковий ступінь. Йдеться про суддю Великоберезнянського районного суду Закарпатської області Петра Тарасевича, який повернув 642 тис. грн.
Джерело: Розслідування NGL.media
Дізнавайтесь новини юридичного світу першими у телеграм-каналі Окремої Думки
