Служба безпеки України спільно з Національною поліцією ліквідували у Запоріжжі масштабну корупційну схему ухилення від мобілізації. За результатами проведених заходів було викрито ректора одного з приватних університетів, який організував незаконну видачу документів про вступ до аспірантури для військовозобов’язаних чоловіків в обхід чинного законодавства.

Загалом до злочинної організації входило дев’ятеро осіб, зокрема сам ректор, його заступники та керівники структурних підрозділів навчального закладу. Як встановлено слідством, лише у період із кінця 2023 року до середини 2024 року організатори заробили понад 17 мільйонів гривень.
Суть схеми полягала у тому, що чоловіки призовного віку за грошову винагороду зараховувалися на денну форму навчання до аспірантури без вступних іспитів. При цьому жодного фактичного навчання вони не проходили. Вартість оформлення становила до 5 тисяч доларів США. Після цього «аспіранти» також сплачували офіційні внески на реквізити вишу, з яких організатори знімали кошти та розподіляли між собою.
Усього таким чином незаконну відстрочку отримали 2 966 осіб.
На підставі зібраних доказів усім фігурантам повідомлено про підозру за низкою статей Кримінального кодексу України:
- ч. 1, ч. 2 ст. 255 (створення та керівництво злочинною організацією, участь у ній);
- ч. 4 ст. 368-3 (підкуп службової особи юридичної особи приватного права);
- ч. 3 ст. 362 (несанкціоновані дії з інформацією, вчинені особою з правом доступу);
- ст. 336 (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації).
Наразі вирішується питання про обрання підозрюваним запобіжних заходів. Їм загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Комплексні слідчі дії проводилися під процесуальним керівництвом Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони.
Джерело: Служба безпеки України
Дізнавайтесь новини юридичного світу першими у телеграм-каналі Окремої Думки
