Мовна омбудсменка: кількість скарг українців на порушення мовного закону зросла на 27%

Уповноважений із захисту державної мови отримав 2227 скарг за дев’ять місяців 2025 року — на 27% більше, ніж торік (1633). Про це повідомила мовна омбудсменка Олена Івановська.

Найчастіші порушення

Найбільше звернень стосувалося:

відсутності української версії сайтів — 26% (574 скарги); мови зовнішньої реклами та вивісок — 20% (443); мови обслуговування — 18% (397); порушень у сфері освіти — 7% (145); культури — 5% (112); медичних закладів — 4% (93).

Також українці скаржилися на недотримання мовних норм у медіа, транспорті, книговиданні, спорті та інших галузях.

Географія скарг

Найбільше порушень фіксують у:

Києві — 39% усіх звернень (870); Одеській області — 339; Харківській області — 286; Дніпропетровській області — 201.

Коментар омбудсменки

«Зростання кількості скарг свідчить, що українці стали уважнішими до свого права отримувати інформацію та послуги державною мовою. Це показник зрілості суспільства і водночас сигнал тим, хто нехтує законом», — зазначила Івановська.

Раніше в офісі мовного омбудсмена повідомляли, що 24% місцевих рад порушують мовне законодавство під час пленарних засідань.

Джерело: Мовна омбудсменка Олена Івановська

Дізнавайтесь новини юридичного світу першими у телеграм-каналі Окремої Думки