9 вересня 2024 року стартувала пілотна «Програма відновного правосуддя», спрямована на роботу з неповнолітніми, які виступають підозрюваними чи обвинуваченими у кримінальних правопорушеннях. За кілька місяців дії проєкту до центрів безоплатної правової допомоги надійшло 47 справ, і хоча участь адвокатів була відсутньою, погодження на участь у програмі надходили від дізнавачів, слідчих і прокурорів.

Основні результати реалізації Програми:
- 80% випадків стосувались тяжких злочинів (крадіжка, грабіж, порушення правил дорожнього руху з тяжкими наслідками).
- 15% – нетяжкі злочини (легкі тілесні ушкодження, дрібне хуліганство, шахрайство).
- 5% – кримінальні проступки.
Протягом звітного періоду було укладено 18 угод медіації між потерпілими та неповнолітніми (або їхніми законними представниками). Угоди передбачали:
- Примирення між сторонами.
- Вибачення та визнання завданої шкоди неповнолітнім.
- Відшкодування завданої шкоди або зобов’язання компенсувати її впродовж певного строку.
- Участь неповнолітнього у рекомендованих заходах ресоціалізації.
У половині випадків узгоджені зобов’язання мали виконуватись поступово, однак не завжди сторони інформують центри про виконання умов.
Судові рішення:
Чотири кримінальні провадження завершились вироками або ухвалами. Один вирок містив згадку про участь неповнолітнього в Програмі.
Джерело: Координаційний центр з надання безоплатної правничої допомоги
