Верховний Суд підтвердив законність стягнення 40,3 млн грн шкоди, завданої довкіллю внаслідок незаконного видобутку піску на землях державного лісового фонду у Львівській області. Відповідну позицію держави в судах усіх інстанцій забезпечила Спеціалізована екологічна прокуратура Офісу Генерального прокурора.

У чому полягали порушення
Прокурори встановили, що товариство, яке спеціалізується на видобуванні корисних копалин, орендувало земельну ділянку в межах Миколаївської громади Львівської області та мало спеціальний дозвіл на користування надрами для видобутку піску.
Водночас підприємство:
- не отримало у Держпраці акт про надання гірничого відводу, який визначає технічні межі розробки надр;
- здійснювало видобуток піску за межами орендованої ділянки;
- самовільно проводило роботи на землях державного лісового фонду.
Масштаб видобутку та сума збитків
За даними прокуратури, протягом двох років без належних дозвільних документів було незаконно видобуто близько 75 тис. куб. м піску. Розрахована шкода довкіллю склала 40,3 млн грн.
Для відшкодування збитків прокурор звернувся до суду. Екологічні прокурори довели протиправність робіт без необхідних дозволів та обґрунтованість розрахунку шкоди.
Рішення судів
5 листопада 2025 року Західний апеляційний господарський суд задовольнив позов у повному обсязі.
24 лютого 2026 року Верховний Суд залишив без задоволення касаційну скаргу надрокористувача та підтвердив законність рішень попередніх інстанцій щодо стягнення завданої довкіллю шкоди.
Отже, підприємство має відшкодувати державі 40,3 млн грн за незаконний видобуток піску на Львівщині.
Джерело: Верховний Суд
Дізнавайтесь новини юридичного світу першими у телеграм-каналі Окремої Думки
