До суду передали справу про корупцію при закупівлі продуктів під час війни

НАБУ і САП скерували до суду справу колишнього першого заступника міністра аграрної політики та продовольства, який нині обіймає посаду заступника міністра економіки, екології та сільського господарства, а також колишнього заступника міністра економіки. Їх обвинувачують у зловживаннях під час закупівлі продуктів харчування для потреб держави в умовах війни.

За даними слідства, йдеться про два епізоди, пов’язані із закупівлями АТ «Укрзалізниця» для забезпечення обласних військових адміністрацій. У першому випадку, як вважають правоохоронці, продукти закуповували у визначеної компанії за суттєво завищеними цінами. Перед цим товар купували в польського виробника за ринковою вартістю через підконтрольну фірму-посередницю, після чого ціну штучно підвищували приблизно на 150% — з 30 до 75 грн за кілограм.

Слідство вважає, що посадовець забезпечив погодження рахунків і перерахування коштів, хоча знав реальну ринкову вартість продукції та мав дані про можливість закупівлі у вітчизняних виробників. У цьому епізоді, за версією слідства, «Укрзалізниця» переплатила понад 28,8 млн грн.

Другий епізод стосується аналогічної схеми із закупівлею продуктів через іншу підконтрольну компанію. Продукцію купували у турецького виробника за ринковими цінами, а потім вартість зростала на етапі перепродажу між пов’язаними структурами — з 30 до 55 грн за кілограм.

У цьому випадку, за даними слідства, до схеми був залучений тодішній заступник міністра економіки, який, зокрема, приховував інформацію про вигідніші пропозиції інших учасників ринку, включно з українськими виробниками. За цим епізодом сума переплати склала 35,1 млн грн.

Загалом, за підрахунками слідства, збитки за двома епізодами сягнули майже 64 млн грн. Схему викрили у серпні 2023 року, а досудове розслідування завершили у грудні 2024 року.

Джерело; Національне антикорупційне бюро

Дізнавайтесь новини юридичного світу першими у телеграм-каналі Окремої Думки