Від початку повномасштабної війни суди ухвалили 1 992 рішення у справах щодо непрацевлаштування людей з інвалідністю.

У 995 випадках компанії зобов’язали сплатити санкції.
Ще у 997 справах Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю відмовили у стягненні коштів.
Загальна сума стягнень склала понад 109,5 млн грн, а сума відмов у стягненні становила майже 286,5 млн грн.
Коли було найбільше справ
Найбільше рішень суди ухвалили у 2023 році. Тоді розглянули 733 справи.
У 2024 році таких справ було 559, у 2025 році — 452.
За перші місяці 2026 року суди винесли ще 85 рішень.
Де найбільше таких справ
Найбільше судових рішень у цій категорії припадає на Харківську область.
Там зафіксовано 560 рішень, тобто понад 28% від усіх справ в Україні.
Далі йдуть Черкаська область із 145 рішеннями, Київська область із 144, Чернігівська область із 140 та Дніпропетровська область із 137 рішеннями.
Чому суди скасовують штрафи
Майже половина відмов пов’язана з тим, що роботодавець створив вакансії та вжив необхідних заходів для працевлаштування людей з інвалідністю.
Ще у 29% випадків суди встановили, що людина з інвалідністю вже була працевлаштована.
Також суди відмовляли у стягненні через недоведеність порушення або відсутність самого обов’язку виконувати норматив.
Найбільші суми у справах
Найбільше стягнення зафіксували у справі проти державного підприємства «Украерорух».
У вересні 2022 року суд зобов’язав компанію сплатити 5,49 млн грн адміністративно-господарських санкцій та пені.
Водночас найбільшу суму вдалося зберегти «Енергоатому». У 2025 році суд відмовив Фонду у стягненні понад 213 млн грн санкцій та пені, оскільки компанія створювала робочі місця, звітувала про вакансії та вживала заходів для працевлаштування людей з інвалідністю.
Що змінилося з 2026 року
З 2026 року в Україні змінився механізм відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування людей з інвалідністю.
Замість класичного штрафу тепер діє внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю.
Водночас справи, які у 2026 році розглядаються щодо порушень за 2025 рік, ще слухаються за старими правилами.
Який норматив діє для роботодавців
Роботодавці, які мають від 8 до 25 працівників, повинні працевлаштувати щонайменше одну людину з інвалідністю.
Якщо у роботодавця понад 25 працівників, кількість людей з інвалідністю має становити не менше 4% від штату.
З 1 січня 2026 року норматив розраховується не за рік, а за квартал.
Для закладів охорони здоров’я, реабілітаційних центрів, організацій, що займаються навчанням або доглядом за особами з інвалідністю, норматив становить 2%.
Джерело: Опендатабот
Дізнавайтесь новини юридичного світу першими у телеграм-каналі Окремої Думки
