У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 листопада 2024 року (справа № 182/6943/23) встановлено, що умови оплати праці, передбачені в трудовому договорі, не можуть погіршувати положення працівника порівняно з умовами колективного договору.

Рішення стосується справи, у якій позивач, колишній директор комунального підприємства, стверджував, що за весь період роботи він отримував заробітну плату, що не відповідала умовам колективного договору. За його словами, він не отримував доплату, передбачену у колективному договорі (мінімальна тарифна ставка робітника 1 розряду у розмірі 120 % мінімальної заробітної плати, помноженої на коефіцієнт 1,15).
Суди першої інстанції та апеляційний суд відмовили в задоволенні позову, посилаючись на укладені контрактні умови, які позивач погодив при кожному продовженні трудових відносин. Проте Верховний Суд скасував попередні судові рішення, наголосивши, що умови колективного договору, укладеного відповідно до Закону «Про колективні договори та угоди», є обов’язковими для підприємства. Тобто, положення колективного договору не можуть бути гіршими в трудовому договорі, оскільки така умова порушує законодавчу гарантію захисту прав працівників.
Висновок суду чітко сформульовано: до трудових договорів забороняється включати умови, що погіршують положення працівників у порівнянні з тим, що встановлено колективними договорами, а також чинним законодавством. При цьому сторони мають право передбачити більш вигідні умови для працівника, але не менш сприятливі.
Джерело: Верховний Суд
