За процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури детективи НАБУ повідомили про підозру:

- колишньому керівнику департаменту Міністерства оборони України;
- власниці та директорам компаній-постачальниць;
- ще одній фізичній особі.
Слідство вважає їх причетними до розкрадання державних коштів під час закупівлі харчових продуктів для ЗСУ у 2022–2023 роках. Дії осіб кваліфіковані за ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України.
Суть схеми
Міноборони закуповувало послуги з організації харчування за принципом “комплектів”, до яких входили 409 найменувань продуктів. Зловмисники завищували ціни на найпопулярніші продукти, занижуючи їх на менш затребувані — це дозволяло візуально зберігати ринкову вартість всього комплекту.
Наприклад, 50% усієї вартості постачання (близько 1,2 млрд грн) припали лише на 40 видів продукції, з завищеними цінами. Водночас продукцію з низькими цінами постачали лише номінально — її частка склала менше 1% від загальної вартості.
Також у схемі використовувались маніпуляції з сезонними товарами — у каталогах вказували ціни на черешню, полуницю, смородину на рівні 8–10 грн/кг, але ці фрукти за нормативами взагалі не можна було замовляти протягом дії договорів.
Посадовець Міноборони підписував контракти, «не помічаючи» таких маніпуляцій.
Наслідки
У період з серпня по грудень 2022 року компанії-постачальники незаконно отримали понад 733 млн грн. Частина цих коштів була легалізована під виглядом дивідендів і могла бути використана, зокрема, для придбання готелів у Хорватії.
Після початку розслідування ціни на популярні продукти знизили, що дозволило уникнути подальших збитків бюджету на 788 млн грн.
За пропозицією НАБУ і САП Міноборони також оновило порядок закупівель — впроваджено нові механізми та пілотні проєкти.
Слідство триває.
Джерело: Спеціалізована антикорупційна прокуратура
Дізнавайтесь новини юридичного світу першими у телеграм-каналі Окремої Думки
